U novopazarskom „Kulturnom centru” promovisan je Vodič za inkluzivne kulturne politike koji je u saradnji sa KC „DamaD” napisao dr Goran Bašič. O Vodiču su govorili autor, prof. dr Dragoljub Đorđević i gospođa Zibija Šarenkapić. Cilj Vodiča je da donosiocima odluka u lokalnim samoupravama, ali i stručnjacima zaposlenim u institucijama kulture, Nacionalnom savetu bošnjačke nacionalne manjine, nevladinim organizacijama i građanima predoči šta mogu da učine kako bi u postojećim uslovima kulturnu baštinu i stvaralaštvo iskoristili za ekonomnski razvoj i unapređenje međuetničkih odnosa. Pored toga, što ukazuje na konkretne aktivnosti Vodič predočava i na napredak u organizaciji upravljanja multikulturalnih društava koji se sprovodi kroz novu generaciju univerzalnih i evropskih standarda (UNESCO Deklaracija o kulturnoj raznolikosti, Bela knjiga Saveta Evrope o interkulturalnom dijalogu, Agenda 21 za kulturu, Ljubljanske smernice Visokog komesara OSCE).
Kroz pet poglavlja Vodič omogućava teorijsko razumevanje inkluzivnosti, približava matricu uključivanja manjinskih identiteta, daje tumačenje pojmova, ukazuje na institucionalni osnov i normativni okvir za kreiranje inkluzivnih lokalnih politika, daje pregled ključnih međunarodnih dokumenata, analizira kulturne politike Novog Pazara, Tutina i Sjenice, i konačno daje minimum standarda za inkluzivne kulturne politike.
„Verujući da kultura može biti pokretač društvenog i ekonomskog razvoja i da je kulturna različitost najsnažniji potencijal takvog razvoja Vodičem se zagovara model inkluzivne kulturne politike zasnovane na građanskoj ravnopravnosti, interkulturalnom dijalogu, ostvarivanju ljudskih prava i ekonomskom razvoju. Potencijal kulturne baštine regije je ogroman i lokalne samouprave bi trebalo da preuzmu sve što je moguće kako bi ga zajedno sa kulturnim stvaralaštvom funkcionalno iskoristile u najboljem interesu građana i građanki.
Cilj Vodiča je da lokalne samouprave podseti na ove principe i ukaže na ideje i neiskorišćene mogućnosti kojima raspolažu. „
Vodič za kreiranje inkluzivnih kulturnih politika nastao je u okviru projekta „Različitosti i raznolikosti su prednost – Promovisanje kulturnog pluralizma u Sandzaku“ koji je Kulturni centar DamaD sprovodio tokom 2013. godine uz finansijsku podršku ambasada Norveške i Holandije u Beogradu i Fondacija za otvoreno društvo.