Ovaj Vodič namenjen je članicama političkih stranaka, članovima i rukovodstvu političkih stranaka, predstavnicima i predstavnicama lokalnih institucija. Namenjen je i svim drugim organizacijama i pojedincima koji traže odgovore na pitanja: zašto je važno da žene više učestvuju u političkom životu i kako da učestvuju više?
Vodič sadrži informacije i teorijske uvide u specifičnost i značaj političkog učešća žena u odlučivanju, ali i praktične smernice za povećanje ne samo (aktivnijeg) učešća žena, već i otvaranja dijaloga i partnerstva sa muškarcima u nastojanjima za povećanje rodne ravnopravnosti. Vodič osim što nastoji da otvori dijalog sa muškarcima u političkim strankama, promoviše i međustranačku saradnju (žena) i ima za cilj da ohrabri žene da učestvuju u političkom životu svoje lokalne zajednice.
Iako u poslednjih nekoliko godina raste broj žena u politici, on je i dalje nedovoljan. Prvenstveno kao rezultat kvota, žene čine približno 30% u lokalnihm parlementima ili 33% u Narodnoj skupštini Republike Srbije. I dalje ih je manje od 20% na mestima izvršne vlasti ili manje od 15% u Savetima mesnih zajednica. Osim toga, zastupljensot žena u politici ne znači samo njihov broj, nego i puno učešće i promovisanje koncepta rodne ravnopravnosti u javnim politikama. Za to je potrebno da kreatori/ke politika razumeju pitanja rodne ravnopravnosti i položaja žena, kako bi mogli da zagovaraju za politike rodne ravnopravnosti.
Istovremeno, političko učešće žena zahteva i njihove povećane kapacitete da bi u punoj meri učestvovale u donošenju odluka – žene nemaju tradiciju bavljenja politikom iza njih je to na neki način nova oblast i zato je važno podržati ih. Način na koji se odluke donose, ono kakva politika danas jeste, samo je jedan od mogućih modela, koji se nije pokazao naročito uspešnim. Ni kod nas, a ni u svetu, imajući u vidu na primer Svetku ekonomski krizu.
Posebno u vreme tranzicije potrebna nam je transformacija političkih procesa i promena prakse insitutcija, kako bi više odgovarala potrebama građana i građanki. Ovo je posebno važno na lokalnom nivou.
Ove transformacije nema bez punog učešća žena.
Uporedo sa donošenjem zakonodavnog okvira, ali i međunarodnih obaveza koje je Srbija preuzela, potrebno je kreirati ambijent koji će ženama omogućiti da potpuno ranopravno učešće u politici. Između ostalog i zato što su žene na mestima odlučivanja ključne za kreiranje integrisanja rodne ravnopravnosti i uključenosti u sve politike. Ovo osigurava i unapređuje efikasnost i kvalitet javnih politika, obezbeđuje velike uštede javnih fondova. Sve ovo znamo na žalost, za sada samo iz iskustva razvijenih zemalja.
Vodič je namenjen svim važnim akterima/kama na lokalnom nivou koji mogu doprineti da se čuje ženski glas u politici. Prvesntveno političkim strankama i njihovom rukovodstvu, koji razumeju da je važno uključiti žene u političke procese, ali ne znaju uvek šta to podrazumeva. Takođe, vodič je namenjen političarkama ili ženama koje to žele da postanu i to u delu praktičnih smernica, ali i ohrabrivanja. Posebno je namenjen ženama i muškarcima koji se nalaze na mestima odlučivanja i mogu da podrže započete procese uvođenja principa rodne ravnopravnosti u lokalne politike i da menjaju postojeće prakse.
Vodič sadrži teorijska znanja o političkom delovanju žena, obrascima koji ga oblikuju i na njega utiču, preprekama za žene u politici. Ove informacije imaju za cilj da nam pomognu da razumemo zašto je važno da žene učestvuju u odlučivanju, ali i zašto je važno da na tome dodatno radimo, jer se neće dogoditi samo od sebe. U vodiću je prikazan i normativni okvir odnosno sumirani zahtevi i smernice koje imaju za cilj da obezbede i osiguraju učešće žena na mestima odlučlivanja, bar u brojkama. Ipak, normativni okvir se još uvek ne poštuje u dovoljnoj meri i zato su nam potrebne praktične smernice koje će nam olakšati da sprovodimo aktivnosti koje će stvoriti olakšavajuće okolnosti za žene, ali i učiniti vidljivijim političko delovanje žena. Nadamo se i pitanje rodne ravnopravnosti pozicionirati kao legitimno u političku agendu, jer je ono ključno za razvoj društva. Sve mere i politike koje donosimo neće imati dovoljno efekta ili neće biti održive ukoliko položaj i mogućnosti žena i muškaraca ne budu jednake da u tom razvoju uživaju i da mu doprinose.
Ukoliko samo jedna polovina društva donosi odluke, one jednostavno nemaju legitimitet.
Vodič objašnjava aktuelne razlike u učešću žena i mušaraca u donošenju odluka irazličite načine na koje to čine. Isto tako, prikazuje ključne strategije za povećanje učešća žena u politici alinastoji i da se obrazi širem frontu svih onih koji mogu doprineti ravnopravnijem osvajanju i vršenju javne vlasti.
Autorka
„Vodič za učešće žena u javnom i političkom životu“ je objavljen u okviru projekta „Žene Sandžaka – Primena postojećih mehanizama za rodnu ravnopravnost“ koji finansijski podržava Delegacija EU u Srbiji kroz program EIDHR.
Vodič možete preuzeti ovde.